Szkoła dla rodziców
„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” to program profilaktyki uniwersalnej ukierunkowany na zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców, wychowawców i nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz przeciwdziałanie zachowaniom problemowym/ryzykownym.
Głównym celem programu jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie i poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” jest to cykl 10 trzygodzinnych warsztatów psychologicznych realizowanych raz w tygodniu. Liczebność grupy wynosi na ogół 10 – 15 osób.
Tematyka poruszana podczas warsztatów:
- wpierające komunikowanie się, umiejętność aktywnego słuchania,
- rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
- konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami,
- stawianie jasnych granic i wymagań, wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
- zachęcanie dzieci do współpracy,
- rozwiązywanie problemów i konfliktów,
- modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
- uwalnianie od grania ról i niekorzystnego etykietowania,
- wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
- budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka.
Cennym elementem edukującym zajęć jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami, możliwość podzielenia się zarówno własnymi troskami jak i sukcesami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.
Założenia
Program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej.
System rodzinny charakteryzuje się tym, że relacje międzyludzkie nigdy nie są jednostronne, a zachowanie jednej osoby ma wpływ na cały rodzinny układ. Sposób pełnienia przez rodzinę funkcji wychowawczych oraz wynikające z tego skutki oddziaływań na dziecko zależą w znacznej mierze od postaw rodziców w stosunku do dziecka.
Program kładzie nacisk na poznanie dynamiki relacji międzyludzkich, rozwijanie umiejętności komunikowania się i dialogowego traktowania dziecka, budowanie postaw rodzicielskich opartych na miłości i akceptacji, szacunku do siebie, poszanowaniu innych oraz stawianiu jasnych wymagań i granic.
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców wykorzystuje również podstawy teorii pedagogicznej „wychowania bez porażek” Thomasa Gordona promując ideę wychowania opartego na tworzeniu prawidłowych relacji rodziców z dziećmi.
Mottem programu jest „Wychowywać to kochać i wymagać”.